استرالوپیتکوس آنامنسیسAUSTRALOPITHECUS ANAMENSIS

 

 

اولین استرالوپیتکوس آنامنسیس از منطقه kanapoi  در شرق رودخانه ی تورکانا در سال 1965 بوسیله دانشگاه هاروارد کشف شد. در سال 1982 میلادی نیز از این نوع فسیل یک دندان مولار(آسیاب) بدست آمد. از این سال تا سال 1990 هیچ یافته ی دیگری از استرالوپیتکوس آنامنسیس  در اختیار نداریم تا اینکه در این سال توسط انسان شناس معروف, Meave Leaky , از موزه ملی کنیا از منطقه ی Kanapoi یافته های فسیلی دیگری نیز بدست آمد.

این فسیلهای 4 میلیون ساله از شرق تورکانا, کنیا در سال 1994 توسطKate Coffing, Craig Feibel, Meave Leakey, and Alan Walker استرالوپیتکوس آفارنسیس(A.afarsnsis) نام گرفت؛ اگر چه در سال 1990 با کاوش موفقیت آمیز   MeaveLeakyمتوجه تفاوتهایی بین این گونه و استرالوپیتکوس آفارنسیس شد و با توجه به این نکته مجدد در سال 1995 میلادی در یک گونه جدید به نام استرالوپیتکوس آنامنسیس طبقه بندی شد. شایان ذکر است که واژه ی anam در زبان مردمان تورکانا به معنای دریاچه است.

با توجه به مدارک موجود فسیل های انامنسیس فقط از یک منطقه کشف شده است و آن  شرق دریاچه تورکانا؛ از دو محل مهم  به نام “Kanapoi” و " AlliaBay" که از رسوبات دوران زمین شناسی پلیوسن پوشیده شده است.

رسوبات kanapoi دارای لایه های با قدمت بین 17/4 و 5/3 میلیون سال را در بر می گیرد. لایه های قدیمیتر این سایت دارای تاریخی بین 17/4 و 12/4 است و این رسوبات منظره ی از دریاچه ی قدیمی را به تصویر می کشد. بیشترین یافته های آنامنسیس از این لایه بدست آمده؛ اگر چه در میان این یافته ها،  امکان مطالعه بر روی خصوصیات دندانی این گونه را فراهم می کرد. رسوبات لایه بالایی Kanapoi دارای تاریخی میان 1/4 و 5/3 میلیون سال است که فسیل های آنامنسیس که این لایه کشف شده اند دارای تاریخ 5/3 میلیون سال پیش است. این یافته شامل یافته های استخوانی بود که اطلاعاتی را در مورد ویژگی های ستون فقرات این گونه در اختیار قرار می داد.

در میان رسوبات AlliaBay یافته های آنامنسیس شامل قطعات فک پایین و دندانهای جدا می شد که دارای تاریخ 9/3 میلیون سال یش می شد.

 

 

گونه ی مورد بحث از نظر ویژگی های آناتومی  ویژگی های عقب مانده ی را به نمایش می گذارد به طوریکه تفاوت اختصاصی میان این گونه و اردیپیتکوس(به مطلب قبل مراجعه شود) مشکل است.  این گونه دارای خصوصیات دندانی شبه ایپ،  دندان نیش وپیش آسیاب آنامنسیس عقب آفتاده تر از آفارنسیس است و دارای دندان لترال و سنترال(دندانهای جلوی دهان) بزرگتری نسبت به این گونه است.اما مولارها به نسبت در ارتفاع و قاعده کاهش یافته است.

دارای بدن تقریباً بزرگ که می توانسته روی دو پا راه برود اما آنطور که از استخوان ساعد مشخص است تمام طول شبانه روز را روی زمین نبوده است و امکان اینکه این گونه مقداری از شبانه روز را روی درخت به سر می برد دور از ذهن نیست.

 

 

/ 3 نظر / 62 بازدید
صادقی

با عرض سلام وخسته نباشی وبلاگ بسیار خوبی با اطلاعات مفید داری امیدوارم موفق باشی

صادقی

با سلام وبلاگ خوبی داری مطالب مفیدی نوشته ای آرزوی موفقیت براتون دارم

مهدیه

دوست داشتم مطالبتون رو.چون خودم باستان شناسی میخونم