ساحل انتروپوس و تکامل

همانطور که در مطالب پیغام قبلی ذکر شد آنچه در مورد این فسیل جالب به نظر می اید زمان زندگی او و فرضیه انشعاب و همینطور تکامل است. نظر در مورد این یافته گوناگون است در حالیکه برنت(Michel Brunet )ووایت (TIM White)معتقدند که او یک هومونید بوده است. دانشمندانی مانند بریجیت سنوت [(Brigitt Senut)یکی از کسانی بود که OrorrinTugensisرا کشف کرد] بودند که معتقد باشند که این فسیل یک گوریل نخستین مونث است.  و حتی برخی مانند Milford Wolpoff از دانشگاه میشیگان است  این گونه را ایپ معرفی کرده است نه یک هومونید. CherisStringer گفته است زود است که ارتباطی بین ساحل انتروپوس با تکامل انسان برقرار کنیم اما باید آن را کشف مهمی در این رابطه دانست.  

با توجه به خصوصیات فیزیکی این فسیل اعتقاداتی مبنی بر این که ساحل انتروپوس یک شبه ایپ بوده است هم وجود دارد.

اما آنچه همکنون مسلم است اینست که  بازسازی صورت او نشان داده که انسان شناسان با فسیل یک هومونید روبه رو هستند.

برخی از دانشمندان ساعت مولکولی را مبنا قرار داده و طبعاً ساحل انتروپوس را گونه ای قبل از انشعاب انسان مدرن و شامپانزه می دانند.

اما عده ای هم اعتقاد دارند Tomai نخستین جد انسان مدرن و اولین هومونیدی است که بعد از انشعاب انسان و شامپانزه بر عرصه گیتی حضور پیدا کرده است. با این نظریه تاریخ انشعاب انسان مدرن از شامپانزه را  ۲ میلیون سال به عقب برمی گردانند.

دو کارشناس به نام های دیوید ریچ(DavidReich )و اریک لندر(Erik Lander)از موسسه تکنولوژی MITاز دانشگاه Harvardو Massachusetts با توجه به آزمایش های علمی اعتقاد دارند که انشعاب  تدریجی بوده است و به یک باره اتفاق نیافتاده است و این گونه به زمان قبل از انشعاب نهایی تعلق داشته است.

به نظر می رسد که نظریه فوق نسبت به اینکه گفته شود ساحل انتروپوس به بعد از انشعاب انسان مدرن و شامپانزه تعلق دارد صحیح تراست به این علت که اولاً زمان انشعاب به وسیله روش ساعت مولکولی که صد البته روشی علمی است مشخص شده است و دوم اینکه خصوصیات عقب افتاده و مدرن را با هم داراست چرا که اگر به بعد از انشعاب تعلق داشت طبعاً باید دارای مشخصاتی چون استرالوپیتکوس هاAustalopithecines یا حداقل آردی پیتکوسArdipithecus می بود.(درباره این دو انسانما در مطالب بعدی توضیح داده شده است.) 

مطالعات و نظریه در مورد این یافته جنجالی ادامه دارد. اگرچه از طریق روش بازسازی ثابت شده است که فسیل مورد مطالعه تعلق به یک هومونید دارد اما آنچه مسلم است با توجه به اینکه دکتر برنت آن را نخستین جد انسان مدرن می دانند اما احتمال یافتن فسیل هومونیدی به مراتب قدیمی تر و صد البته جنجالی تر بعید به نظر نمی رسد.

 


 

بازسازی تومای

 

/ 4 نظر / 91 بازدید
صنم

آدرس جدیدمه.سر بزن

وحيد

سلام. ممنون از اینکه به سوالم جواب دادی. یه سر بزن تا قضیه دستت بیاد!

سلام دوست دارم بیشتر با تو اشنا بشم از چه راهی میتونیم برام نظر بده البته اگه دوست داری مجورت نمیکنم خدا حافظ