باستان شناسی و انسان شناسی(3)

 

 


 

پیرو دو پیغام قبلی در مورد ارتباط انسان شناسی و باستان شناسی باید بگم که متأسفانه ما علم انسان شناسی را از باستان شناسی جدا می کنیم. واقعاً چرا؟ اگر خوب دقت کنیم متوجه می شویم  در واقع باستان شناسی، شناخت انسان از طریق بقایای مادی است که در طول زمان از آنها باقی می ماند و البته که هدف انسان شناسی هم شناخت تمام ابعاد انسان است در این میان آنچه نقطه تلاقی این دو علم محسوب می شود شناخت انسان است حتی در باستان شناسی  ادراکی که یکی از شاخه های باستان شناسی جدید است ما می توانیم تمام جنبه های فرهنگ های باستانی را که زائیده ی ذهن انسان است مانند گیتی شناسی(درک، توصیف و طبقه بندی گیتی)، مذهب (ماهیت آنچه که در ورای طبیعه می گنجد، ایدئولوژی(اصول، فلسفه، آداب و ارزشهایی که جوامع انسانی در قالب آنها سازمان می یابند)، نقش نگاری (شیوه هایی که جنبه های مختلف جهان، مسایل فوق طبیعی یا ارزشهای انسانی در هنرها را به نمایش در می آیند)، و تمامی دیگر شکلهایی که هنجارهای دینی و نمادین انسان در مدارک باستان شناختی بر جای می ماند را مورد مطالعه قرار دهیم؛ بنابراین  در واقع باستان شناسی نیز یک نوع ابزار در رسیدن به این هدف (شناخت انسان) در علم انسان شناسی است.

باستان شناسانی که از این رویکرد در استفاده از تشریح داده های باستان شناسی استفاده بهینه کردند، واضح است که توانستند نتیجه ی بهتری حاصل نمایند. از جمله این باستان شناسان می توان به  دکتر عباس علیزاده اشاره کرد.

 در آخر این بحث فکر کنم بتوانیم به این نتیجه برسیم که باستان شناسان در واقع انسان شناسانی هستند که از تشریح بقایای مادی در شناخت ابعاد انسان استفاده میکنند.

 

/ 4 نظر / 165 بازدید
انوش

‏ درود هم میهن عزیزم، وبلاگ وزین شما در پیوند وبلاگ: جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران ، ‏قرار گرفت، ‏‎ ‎در راه خدمت به ایرانی عزیز و ایران سرفراز سلامت و پیروز باشید. ‏

satiseven

سلام چه فایده الان تو این قرن نباید قلب زیبایی داشته باشی چون برای همه غریبه می شی. پیروز باشی.................... قرن ها انسان ها رو نمی سازن بلکه این انسان ها هستند که قرن ها رو می سازند.در هر زمان می توان قلب و دل داشت .انقدر در مورد تاریخ سنگ ها خوندی که تاریخ قلب ها یادت رفته..

مهسا

یه پیغام شخصی گذاشتم براتون

مجتبا

با درود فراوان و عرض ارادت زمانی که از پریمات ها سخن به میان می آید بایستی به دنبال اجداد میمون ها از جمله نیای گوریل. شامپانزه و اورانگ اوتان و... ذکری به میان آید. کاش مطالب تان هماهنگ با نام وبلاگ تان بود و من هم می توانستم با این گروه جانوری در کنار هومینیدها و هومینینزها آشنا شوم. سپاس بسیار از تمام نوشتارهایتان.