استرالوپیتکوس آفریکانوس"Astralopithecus Africanus"

من باید از تأخیری که در فواصل نوشته هام پیش آمده عذر خواهی کنم خیلی از دوستان محبت داشتند و این نکته را یادرآور شدند. تا آنجائیکه ممکن است سعی خواهم کرد که تأخیر زیادی در نوشته های بعدی ام مشاهده نکنیم.

ابن نوشته در رابطه با گونه ای از استرالوپیتکوس نوشته شده است که از دو طرف مهم است یکی از طرف زمان کشف آن در سال 1924 میلادی و از طرف دیگر نوع کشفاین گونه ی استرالوپیتکوس به دلایل آناتومی آن بود. در ذیل تمام آنچه به طور کلی می شود در رابطه با این جد مستقیم انسانی ذکر کرد آورده شده است:

 

در سال 1924 در منطقه "Tang" در آفریقای جنوبی جمجمه ی توسط ریموند دارت"Raymond Dart" کشف شد و بوسیله ی هم او به نام استرالوپیتکوس آفریکانوس "Australopithecus Africanus" نامیده شد. در واقع این فسیل اولین یافته ی اجداد انسان یا "هومو" محسوب می شد و قبل از این کشف در عالم دیرین انسان شناسی نامی از  استرالوپیتکوس در میان نبود. در رابطه ی با نام "استرالوپیتکوس" باید نوشت استرالوپیتکوس از دو جزء تشکیل یافته که در مجموع بع معنای به "میمون جنوبی"است و افریکانوس هم از افریقا یعنی محل کشف فسیل گرفته شده است.                                                      کودگ تانگ

 

 

در میان گونه های پایینتر استرالوپیتکوس دلیل قویتری برای اینکه این زیرگونه ی استرالوپیتکوس را جد مستقیم انسانی بدانیم وجود دارد. از میان این خصوصیات آناتومی می توانم به موارد زیر اشاره کنم:

·        ظرفیت مغز آفریکانوس 450 سی سی برآورد شده است، یعنی از شاپانزه بیشتر اما در این حال این ظرفیت مغزی  از انسان مدرن کمتر است. قابل ذکر است تفاوت کمی میان ظرفیت مغزی جنس مونث و مذکر در میان آفریکانوس ها وجود داشته است.

·        زمانی که از نظر جمجه با استرالوپیکوس آفارنسیس مقایسه می کنیم شباهت بیشتری با انسان مدرن دارد تا به گپی. مانند طاق ابرو با برجستگی کمتر و پیشانی صافتر و تقریباً با قوس کمتر .

·        دندان ها و فک بالا و پایین این گونه چیزی بین انسان مدرن و گپی است، نسبت به آفارنسیس که بیشتر شبیه به گپی بود.

·        دندان نیش و ثنایا کوچکتر و کوتاهتر شده است.

·        یک فاصله ی بین دندان و دندان های مجاور وجود دارد.

·        دندان آسیاب و پیش آسیاب بزرگ شده است.

·        استخوان های پا نشان دهنده ی این موضوع است ک استرالوپیتکوس آفریکانوس می توانسته روی دوپا راه برود.

·        البته آفریکانوس برخی ویژگی های شبه گپی خود را نیز حفظ کرده بود مانند بلند بودن انگشتان و ساعد دستشان اما این بلندی بیشتر از پاهایشان نبود, همچنین حالت مخروطی بودن دنده ها.

این گونه قادر بوده است از ابزار استخوانی و سنگی ساده استفاده کند اما هیچ گونه دلیلی مبنی بر ساخت یا تغییر شکل ابزار سنگی در پیشبرد اهدافشان بدست نیامده است.

تمام یافته های فسیلی استرالوپیتوس آفریکانوس از آفریقای جنوبی بدست آمده است که در موارد  ذیل به آن اشاره می کنم:

1.      Tang Child (کودک تانگ): اولین کشف جنجالی گونه آفریکانوس از افریفقا توسط ریموند دارت(Rymond Dart) با قدمت بین 3.2 میلیون سال پیش

2.      Sts14: شامل بقایای لگن، ستون مهر ها(نه کامل)، دنده، قسمتی از استخوان ران که در سال 1947 توسط رابرت بروم"Robert Broom"  و جان رابینسون"John Robinsin" از منطقه ای بنام"Sterkfontein" در جنوب افریقا کشف شد.

3.      MLD2: شامل یک فک پایین متلق به یک نوجوان (تازه بالغ) از منطقه ی "Makapansgat" درجنوب آفریقا

4.      Sts71: با قدمت 2.5 میلیون سال پیش، یک جمجمه ی نه کامل، توسط رابرت بروم"Robert Broom"  و جان رابینسون"John Robinsin" از منطقه ای بنام"Sterkfontein" در جنوب افریقا در سال 1974 کشف شد. ایده های بیشتری مبنی بر اینکه این جمجمه متعلق به فردی مذکر است وجود دارد.

5.      Mrs Ples  یاSts5: در سال 1947 توسط رابرت بروم"Robert Broom"  و جان رابینسون"John Robinsin" از منطقه ای بنام"Sterkfontein" در جنوب افریقا کشف شد. این جمجمه به نام Mrs.Ples  نامیده شد البته هنوز شکیات زیادی در مورد مونث یا مذکر بودن این این یافته وجود دارد.

در آخر شایان ذکر است محیطی که استرالوپیتکوس آفریکانوس با قدمت 2.5 میلیون سال پیش در آن زندگی می کرده است جنگلی بوده و رژیم غذایی او دانه هاف سبزیجات و میوه های جنگلی بوده است. انالیز شیمیایی دندان های او نشان داده است که گوش بخشی از رزیم غذایی آفریکانوس را تشکیل می داده است اما نه به طور قابل ملاحظه ای و او بیشتر یک لاشخور بوده است تا یک شکارگر.

فکر کنم کلیات را تقریباً در مورد استرالوپیتکوس آفریکانوس کفتم اما اگر نکته ای جا مونده خوشحال می شم به من متذکر شوید.

 

 

/ 3 نظر / 189 بازدید
میترا شهسوار

ممنون . جدا عالی بود

esse

i am confused.just want 2 know everything about these.very usefull blog.my love :*.let's keep discovering.

jawid ahmadyar

عکس اخری باید ماله هومو ارگاستر باشه