استرالپیتکوس آفارنسیس

  

٢۴ نوامبر ١٩٧۴ توسط TomGray  در کمپانی DonaldJohnson  فسیل تقریباً کاملی از هادار در اتیوپی بدست آمد که به نام لوسی Lucy  معروف گشت، دیگر اعضای این تیم حفاری  MavriceTaieb و YvesLoppens و TimWhite  بود. این گونه توسط TimWhite و DonaldJohnson  با نام علمی AL288  و به نام عامیانه ی لوسی نام گرفت و این بدلیل این بود که در هنگام کشف این فسیل از رادیو موزیکی به نام لوسی پخش می شد و این دلیلی شد تا این فسیل لوسی نام بگیرد و هم این فسیل بود که باعث معروفیت استرالوپیتکوس افارنسیس شد. فسیل لوسی ۴٠درصد از بدن یک انسان را شامل می شد که متعلق به یک زن تقریبا ٢۵ ساله می شد. این فسیل کمک شایانی در شناخت ویژگی های آناتومی گونه استرالوپیتکوسس آفارنسیس  شد.

 لوسی

 دیگر فسیل های این زیر گونه

  AL333 (مثل AL333 -105) ، AL444 2 ؛  AL129-1A+1B  و در نهایت جای پای Laetoli.

در واقع فسیل های این گونه فقط از شرق آفریقا بدست آمده است. دارای تاریخی بین 2.9-3.9 میلیون سال بوده است .

این گونه دارای صورت پهن و اندازه ی دندان های نسبتاً کوچکتری نسبت به ایپ های  بزرگتر بود ولی نسبت به انسان مدرن باز هم بزرگ بود  . استخوان فک این گونه اثراتی مانند  شامپانزه را نشان می دهد آفارنسیس دارای گنجایش مغز 380-430 سی سی بوده است. این مشخصات ریخت شناسی می تواند برای شما یک هومی نین در دنیای دیرین شناسی به  تصویر بکشد. آناتومی انگشتان و موقعیت مفصل در این گونه نشان داده است که می توانسته روی دو پا راه برود و لیکن انطور که باید مورد توجه قرار نگرفت چرا که حتی رامیدوس هم می توانسته روی دو پا راه برود. عقیده ی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش مغز قبلتر از دو پا راه رفتن اتفاق افتاده است تا قبل از کشف لوسی در سال 1974 این نظریه به طور تقریبی مورد قبول بود در صورتیکه گونه KNM- ER 1470  ( هومو رودولفنسیس که در بین سالهای 2تا 5/2 میلیون سال در شرق افریقا زندگی می کرده است و دارا ی گنجایش مغزی 800 سی سی بود و یا رامیدوس که در محیط جنگلی  و با گنجایش مغزی 350  سی سی می توانست روی دو پا راه برود.

اگر بخواهیم درباره دیگر فیسل های آفارنسیس توضیح بدهیم قابل ذکر است که

 یکی از شاگردان جانسون 1975  در محلی نزدیک محل کشف لوسی که به نام سایت 333   نامیده شد فسیل هایی مانند دندان و فک بدست آورد که متعلق به 13 نفر میشد که جانسون معتقد بود که این 13 نفر با هم بر اثر سیل مرده بودند.

 

در20 سپتامبر در کشفی که در منطقه Dikika   در اتیوپی انجام گرفت  بخش هایی از فسییل دختر 3 ساله ای کشف شد که آناتومی این دختر 3 ساله نشان می داد که این این گونه می توانسته  روی دو پا راه برود و هم روی درخت زندگی کند و یا به عبارت دیگر هم درخت زی بود و هم می توانسته روی دو پا راه برود و هومی نینی بین انسان مدرن و هومی نید بود.

دیگر آثار معروف استرالوپیتکوس آفارنسیس جای پاهای این گونه روی خاکسترهای آتشفشان بوده است که در بین سالهای 1979 1974 میلادی بوسیله MeaveLeaky  در سایتLeatoli  در تانزانیا در حدود 50 کیلومتری جنوب الدوان جرج با تاریخ 76/3 56/3 میلیون سال پیش کشف شد و مدرک دیگر مبنی بر راه رفتن این گونه بود.

 

شایان ذکر است که درباره ی استرالوپیتکوس آفارنسیس و ارتباط آن با تکامل انسانی 3 نظریه برقرار است:

·       جد استرالوپیتکوس نیرومندAustralopithecusRobustus  بوده است

·       جد استرالوپیتکوس اخیربوده است چرا که بعد از این زیر گونه از استرالوپیتکوس شباهت زیادی را با انسان مدرن نشان می دهند.

·       جد هومو های اخیر بوده است. و یا اینکه زیر گونه ی دیگر استرالوپیتکوس با نام آفریکانوس جد انسان مدرن بوده است.

در سال 2006 میلادی دانشمندانی با نام Yoel

/ 2 نظر / 132 بازدید
انوش

با درود از وبلاگ علمی شما بسیار استفاده کردم امیدوارم در راه خدمت به ایرانی عزیز و ایران سرفراز سلامت و پیروز باشید. آیا مایل به پیوند می باشید؟

سميرا

سلام ميشه درمورد چگونگي تخمين سن اسكلت ها صحبت كنيد .