گونه ی آرديپيتکوس َARDIPITHECUS

آردیپیتکوس یک گونه است که خود به دو گونه تقسیم شده است:

·        اردیپیتکوس رامیدوس کاداباArdipithecus Ramidus Kadabba

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

·        اردیپیتکوس رامیدوس رامیدوسArdipithecus Ramidus Ramidus

 

 

 

آردیپیتکوس را می توان یک پیش انسان " " Proto Human از دوران زمین شناسی پلیوسن "Pliocene" نامید.

سلسله: حیوانات

شاخه: کورداتا

زیر شاخه: مهره داران

رده: پستانداران

راسته: نخستی ها

گروه: هومونید ها

زیر گروه: هومونین ها

تیره:هومونینی

گونه: آردیپیتکوس

 

آردپیتکوس رامیدوس کادابا(kaddaba) را می توان یک زیر گونه از گونه ی آردیپیتکوس نامید. کادابا به زبان آفار(منطقه ای در آفریقا) به معنای "Basal family ancestor" است. در جولای 2001 میلادی توسط "Sileshi Semaw "از  این گونه قطعاتی از دست، بازو، استخوان زند زیرین دست چپ، قطعاتی از استخوان ترقوه و قطعات متراکمی از استخوانهای کف پا و تعدادی دندان از دست کم 5 منطقه در سرزمین آفریقا  " Middle Awash در اتیوپی، Saitune Dora، Alaya، Asa Koma، Digiba Dora، Almba     Gastکشف شد. این یافته های استخوانی در حدود 2/5_ 8/5 میلیون سال پیش تاریخ گذاری شده است. دیرین انسان شناسان معتقدند که این گونه متعلق به زمانی است که اولین بار جد انسانی و شامپانزه از هم منشعب شدند. البته باید نوشت که هیچ کس تا به حال قادر نشده است که مسیر تکاملی انسان را به طور دقیق بیان کند. (به مطالب موجود در پیغام های قبل رجوع کنید)

در رابطه با این نکته که این گونه می توانست روی دو پا راه برود باید گفت که با توجه به مطالعه ی که در ساختارانگشت پای این موجود صورت گرفته، اعتقاد بر این است که این گونه می توانست روی دو پا بایستد.

اما آنچه شایان ذکر است این نکته است که درحقیقت دیرین انسان شناسان  توسط همین قطعات پراکنده استخوانی است که چگونگی طی مسیر تکاملی از شامپانزه به انسان امروزی را بازگو می کنند.

يافته های استخوانی گونه آرديپيتکوس راميدوس کادابا

/ 0 نظر / 48 بازدید