primates

بلاگ حاضر‌‍ اولين و تنهاترين منبع اينترنتي به زبان فارسي درباره ي ديرين انسان شناسي؛منشأ انسان مدرن؛ استخوان باستان شناسي و به طور كلي انسان شناسي زيستي است.

آردیپيتکوس راميدوس راميدوس ARDIPITHECUS RAMIDUS RAMIDUS
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/٢٦  کلمات کلیدی:

آردیپیتکوس رامیدوس دومین زیر گونه از گونه ی  آردیپیتکوس بوده است. و دارای تاریخ جدید تری در شجره انسانی نسبت به آردیپیتکوس رامیدوس کادابا (Ardipithecus Ramidus Kadabba)  داراست.

قطعات استخوان از فک و جمجمه متعلق به این گونه در سال 1992 میلادی توسط "Tim White" و همقطارانش "Gen Sua" و "Berhane   Asfaw"  از Awash Middle" " ، منطقه ای در اتیوپی کشف شد. این استخوان ها توسط خود کاشف آن در سال 1994 میلادی آردیپیتکوس رامیدوس نام گرفت و بین 2/4-4/4 میلیون سال پیش تاریخ گذاری شد.

از طریقه مطالعات دندان نیش بالای رامیدوس مشخص شده است که برخلاف اندازه ی استخوان آنها که هم اندازه ی استخوان های شامپانزه است، دندان نیش  بیشتر شبیه به دندان انسان یعنی  "V" شکل است تا شبیه به شامپانزه.

از طریق استخوان ران این گونه مشخص شده است که این گونه می توانسته روی دو پا  راه برود. رامیدوس به زبان ادبی  "Ground man-root" ترجمه شده است.

17 نوع مختلف اعم از قطعات همراه با فک پایین یک بچه، تعدادی از قطعات جدای دندان، قطعات نیمه ی از جمجمه و سه قطعه از استخوان دست چپ از افراد مختلف از این گونه  Middle Awash در اتیوپی کشف شده است.

کاشفان یافته های این گونه همراه با فسیل رامیدوس، موفق به کشف  فسیل میمونها, شبه گاو و حیوانات چرا کننده  هم شده اند که در واقع حیوانات معاصر با این گونه را البته بعد از تاریخ گذاری  به نوعی نشان می دهد.

اولين فسيل يافته شده از آرديپيتکوس راميدوس راميدوس


 
گونه ی آرديپيتکوس َARDIPITHECUS
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/٢٦  کلمات کلیدی:

آردیپیتکوس یک گونه است که خود به دو گونه تقسیم شده است:

·        اردیپیتکوس رامیدوس کاداباArdipithecus Ramidus Kadabba

 

·        اردیپیتکوس رامیدوس رامیدوسArdipithecus Ramidus Ramidus

 

 

 

آردیپیتکوس را می توان یک پیش انسان " " Proto Human از دوران زمین شناسی پلیوسن "Pliocene" نامید.

سلسله: حیوانات

شاخه: کورداتا

زیر شاخه: مهره داران

رده: پستانداران

راسته: نخستی ها

گروه: هومونید ها

زیر گروه: هومونین ها

تیره:هومونینی

گونه: آردیپیتکوس

 

آردپیتکوس رامیدوس کادابا(kaddaba) را می توان یک زیر گونه از گونه ی آردیپیتکوس نامید. کادابا به زبان آفار(منطقه ای در آفریقا) به معنای "Basal family ancestor" است. در جولای 2001 میلادی توسط "Sileshi Semaw "از  این گونه قطعاتی از دست، بازو، استخوان زند زیرین دست چپ، قطعاتی از استخوان ترقوه و قطعات متراکمی از استخوانهای کف پا و تعدادی دندان از دست کم 5 منطقه در سرزمین آفریقا  " Middle Awash در اتیوپی، Saitune Dora، Alaya، Asa Koma، Digiba Dora، Almba     Gastکشف شد. این یافته های استخوانی در حدود 2/5_ 8/5 میلیون سال پیش تاریخ گذاری شده است. دیرین انسان شناسان معتقدند که این گونه متعلق به زمانی است که اولین بار جد انسانی و شامپانزه از هم منشعب شدند. البته باید نوشت که هیچ کس تا به حال قادر نشده است که مسیر تکاملی انسان را به طور دقیق بیان کند. (به مطالب موجود در پیغام های قبل رجوع کنید)

در رابطه با این نکته که این گونه می توانست روی دو پا راه برود باید گفت که با توجه به مطالعه ی که در ساختارانگشت پای این موجود صورت گرفته، اعتقاد بر این است که این گونه می توانست روی دو پا بایستد.

اما آنچه شایان ذکر است این نکته است که درحقیقت دیرین انسان شناسان  توسط همین قطعات پراکنده استخوانی است که چگونگی طی مسیر تکاملی از شامپانزه به انسان امروزی را بازگو می کنند.

يافته های استخوانی گونه آرديپيتکوس راميدوس کادابا


 
L T 329: Lothagam
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۱۳  کلمات کلیدی: l t 329: lothagam

 

 

عرض پوزش از تأخیر تقریباً زیادم. از دوستان عزیز برای اظهار لطف به بلاگ اینجانب بسیار متشکر و خرسندم. قول می دهم دیگه تأخیرم زیاد نشود.

 

"Lothagam" نام سایت دیرین شناسی و باستان شناسی است که در شمال کنیا و جنوب غربی دریاچه تورکانا (دریاچه رودولف) قرار گرفته است. رسوبات آتشفشانی موجود در این سایت میان 12-14 میلیون  سال پیش(میانه ی دوره زمین شناسی میوسن) تاریخ گذاری شده است, که البته بیشترین رسوبات در این منطقه متعلق به حدود 1/9 میلیون سال پیش است.

مطالعات دیرین انسان شناسی در این سایت در سال 1967 میلادی زیر نظر" "Brayan Patterson شروع شد و تا سال 1989 میلادی ادامه یافت. در این سال ادامه مطالعات  را به رهبری  "Richard leaky" و                                 

"John Harris"  تا سال 1993 میلادی شاهد هستیم. نتایج این مطالعات کشف بیش از۲۰۰۰ نوع فسیل مهره داران از این سایت در شرق آفریقا است.

اما آنچه از نظر دیرین انسان شناسی این سایت باستان شناسی را حائز اهیت می کندِ حضور فسیل دو دندان همراه با فک بالا است که در سال 1967 میلادی از رسوبات "Lothagam" کشف شدِ این یافته ها به حدود 8/5 6/5 میلیون سال پیش تاریخگذاری شد و با نام علمی KNM LT 329 در محافل دیرین انسان شناسی شناخته شده است.

فسیل دندان ها

برای اظهار نظریه های بیشتر در رابطه با این یافته اطلاعات بسیار پراکنده و تقریباْ غیر ممکن است.