primates

بلاگ حاضر‌‍ اولين و تنهاترين منبع اينترنتي به زبان فارسي درباره ي ديرين انسان شناسي؛منشأ انسان مدرن؛ استخوان باستان شناسي و به طور كلي انسان شناسي زيستي است.

مشخصات orrorin Tugenensis
ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٩  کلمات کلیدی: ارورین توگنسیس

ارورین به زبان توگنی به معنای بشر منشأیی"original man" است و توگنسیس هم به خاطر اینکه این گونه از توگتسیس کشف شد.

سنوت بعد از مطالعه استخوان ران و همینطور مقایسه ای که با انسان مدرن و لوسی( استرالوپیتکوس آفارنسیس) انجام داد  اعتقاد پیدا کرد که این گونه دو پا بوده است ولی ذکر شده است که این نظریه نظریه ای خالی از ابهام نمی باشد. البته این گونه دارای  ویژگی جالبی نیز بود این است که با مطالعه ی استخوان ساعد دست و ران پا اعتقادی مبنی بر اینکه این گونه  برای زندگی روی درخت سازگاری داشته است نیز وجود داشته است. سنوت این گونه را جد انسانی که هم بالا رونده و هم دو پا بوده است معرفی کرده است. در رابطه با محیط زندگی اینان باید گفت که این گونه در جنگلهای انبوه زندگی می کرده اند.

ارورین دارای دندانهای کوچکتر از استرالوپیتکوس ها( در مطالب بعدی شرح داده می شود) و بدنی البته از لوسی کوچکتر بوده اند.

در خیلی از شجره ی انسانی گونه ساحل انتروپوس به عنوان اولین جد انسانی نادیده پنداشته شده و  به گونه ی ارورین لقب اولین جد انسانی داده شده است.

 

 بازسازی زندگی اورورین

 


 
معرفی گونه ی ارورین توگنسیس(Orrorin tugensis)
ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٩  کلمات کلیدی:

 قبل از شروع مطلب؛ با عرض معذرت برای تأخیر نسبتاْ زیاد. اینقدر سرم شلوغ بود که واقعاْ نتونستم مطلبی آماده کنم. این گونه  ارورین توگنسیس(Orrorin tugensis) نام دارد که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم در ضمن این گونه در مقابل گونه های دیگر یک کمی ناشناخته تر است.

در سال۲۰۰۱ فسیلهای مربوط به این گونه به عنوان یک گونه معرفی شد. اولین حضور پرسروصدای این گونه با عنوان "Millenium  Man" به دنیای علم دیرین شنانسی اعلام شد.

قطعات مربوط یه این فسیل شامل ۱۲ قطعه می شد که در اکتبرو نوامبر ۲۰۰۰ میلادی به همراه ۵ قطعه که البته در سال۱۹۷۴ میلادی از همان سایت کشف شد.لذا آن را به این گونه ی جدید نسبت دادند. اینها شامل جند قطعه استخوان ران؛ قطعات مربوط به دست و تعدادی دندان مجزا می شد.

این قطعات از سایت "Lukeino"  در "Togen Hills" در کنیا در سرزمین آفریقا کشف شده است. البته این شواهد فسیلی توسط یک گروه اعزامی دیرین شناسی کنیا به رهبری بریجیت سنوت(Brigete Senut)و مارتین پیکفورد(Martin Pickford) انجام گرفته است.

این فسیل توسط بریجیت سنوت مورد مطالعه قرار گرفت و زمان آن به ۶ میلیون سال پیش تخمین زده شد.